Уряд Республіки Сербія прийняв рішення про надання тимчасового захисту в Республіці Сербія переміщеним особам, які прибувають з України. Рішення набуло чинності після публікації в Службовому віснику Республіки Сербія № 36 від 18 березня 2022 року. Тимчасовий захист триватиме один рік з дня набрання чинності цим рішенням з можливістю його продовження ще на один рік. Після нового рішення Уряду від 16. березня 2023 року дію цього рішення було продовжено до 19. березня 2024 року.
Рішенням було надано тимчасовий захист в Республіці Сербія переміщеним особам, які прибувають з України, тобто які були змушені покинути Україну як країну свого походження, або постійного проживання, або були евакуйовані з України, які не можуть повернутися до постійних і безпечних умов життя через воєнні дії в країні.
Згідно з цим рішенням, переміщеними громадянами вважаються:
- громадяни України та члени їх сімей, які проживали в Україні;
- шукачі притулку, особи без громадянства та іноземні громадяни, яким надано притулок або прирівняний до нього національний захист в Україні, та члени їх сімей, яким надано право на проживання в Україні;
- іноземні громадяни, яким надано дійсне постійне або тимчасове проживання в Україні і які не можуть повернутися до країни походження за постійних і тривалих обставин.
Тимчасовий захист надається також громадянам України та членам їх сімей, які на час прийняття рішення, легально проживали в Республіці Сербія, але право на проживання яких закінчилося до прийняття рішення про тимчасовий захист.
Вся необхідна інформація, що стосується умов в’їзду, пересування, проживання та права на притулок і тимчасовий захист для переміщених осіб з України, доступна на сайті Міністерства внутрішніх справ за адресою ), на сайтах інших компетентних державних органів, а також при зверненні до посадових осіб компетентних державних органів, в першу чергу до поліції цього міністерства та місцевих уповноважених з питань міграції Комісаріату у справах біженців та міграції.

Тимчасове перебування в Республіці Сербія
Іноземці можуть подати заяву на тимчасове проживання в Республіці Сербія. Заява про місцезнаходження іноземця здійснюється в черговій службі поліцейської дільниці, на території якої знаходиться адреса об’єкта, в якому перебуває іноземець, або в районному відділенні поліції, організаційному підрозділі, який виконує операції, пов’язані з переміщенням і перебуванням іноземців, або в електронному вигляді.
Іноземець може перебувати в Республіці Сербія на:
- короткостроковому проживанні. Короткострокове перебування – це безвізове перебування до 90 днів протягом будь-якого 180-денного періоду, рахуючи з дня першого в’їзду, якщо інше не передбачено міжнародним договором, а також перебування на основі візи для короткострокового перебування.
- проживанні за візою на тривалий термін. Довгострокова віза-це дозвіл на в’їзд і перебування на території Республіки Сербія протягом 90-180 днів іноземцю, якому відповідно до візового режиму для в’їзду в Республіку Сербія потрібна віза і який має намір подати заяву на дозвіл на тимчасове проживання в Республіці Сербія.
- тимчасовому проживанні (до одного року). Тимчасове перебування – це дозвіл на проживання іноземного громадянина в Республіці Сербія, який може бути наданий іноземцю, який має намір проживати в Республіці Сербія більше 90 днів, якщо інше не передбачено законом.
- постійному проживанні. Постiйне місце проживання (ПМЖ) – це дозвіл на тривале перебування іноземного громадянина в Республіці Сербія.
Більш детальну інформацію про можливості та процедуру дозволу на тимчасове проживання можна знайти на веб-сайті Міністерства внутрішніх справ http://www.mup.gov.rs/wps/portal/sr/gradjani/Informacije%20za%20strance
Після того, як іноземний громадянин подав заяву на проживання в Республіці Сербія, він може легально перебувати в країні максимум 90 днів з дня в’їзду, якщо інше не передбачено міжнародним договором, тобто до закінчення терміну дії візи, якщо вона у нього є. При бажанні, протягом періоду легального перебування іноземний громадянин може подати заяву на тимчасове перебування, відповідно до положень закону про іноземців.
Заяву про надання тимчасового захисту іноземець може подати відповідно до положень закону про притулок і тимчасовий захист.
У цьому випадку іноземний громадянин сплачує щоденний податок на проживання (від 1 до 1,5 євро на людину на день) у муніципалітеті, в якому він/вона проживає. Однак він/вона не матиме додаткових прав, наданих під тимчасовим захистом, таких як право на роботу, освіту, охорону здоров’я тощо.
Біженці в Республіці Сербія
Біженець-це іноземець, який/ка через виправданий страх переслідування через свою расу, стать, мову, віросповідання, національну приналежність або приналежність до певної соціальної групи або через свої політичні переконання не перебуває в державі свого походження і не може або через цей страх він/вона не хоче ставити себе під захист цієї держави, а також особа без громадянства, яка перебуває за межами держави свого звичайного місця проживання.
Притулок-це право на проживання та захист, яким володіє іноземець, якому надано право на притулок або додатковий захист (захист, що надається іноземцю, який не має права на притулок, і за якого справедливо вважається, що, повернувшись до країни походження, він зазнає серйозних правопорушень і, отже, не може або не бажає вимагати захисту в цій країні).
Особа, яка отримала право на притулок, має право на:
- перебування;
- розміщення;
- свободу пересування;
- охорону здоров’я;
- освіту;
- доступ до ринку праці;
- юридичну допомогу;
- соціальну допомогу;
- власність;
- свободу релігії;
- возз’єднання сім’ї;
- документи відповідно до статті 87. Закону про надання притулку та тимчасовий захист;
- допомогу в інтеграції.
Особа, якій надано право на притулок, зобов’язана дотримуватися Конституції, законів, інших правил і загальних актів Республіки Сербія.
Особа, яка отримала право на притулок, зобов’язана відвідувати уроки сербської мови та писемності в Республіці Сербія.
Особа, яка отримала притулок, отримує житло відповідно до можливостей Республіки Сербія, не більше одного року з моменту набрання чинності рішення, що надає йому право на притулок, якщо у нього немає грошових коштів відповідно до спеціальної постанови, що регулює розміщення осіб, які отримали притулок. Під житлом розуміється призначений житловий простір, наданий для тимчасового використання, або фінансова допомога, необхідна для тимчасового житла.
Республіка Сербія в рамках своїх можливостей надає умови для включення осіб, які отримали право на притулок, в соціальне, культурне та економічне життя.
У разі, якщо біженцю з України буде потрібно житло в приймальному центрі, комісаріат у справах біженців та міграції Республіки Сербія надасть його в одному з центрів.
Окрім необхідної інформації, Центр надає продукти харчування, охорону здоров’я, одяг, взуття, засоби особистої гігієни, професійну та освітню діяльність, включення дітей до звичайної системи освіти, доступ до Інтернету, психологічну підтримку та всі відповідні юридичні права та послуги.
Перебуваючи в приймальному центрі, біженець завжди може звернутися до співробітників комісаріату у справах біженців та міграції Республіки Сербія (KИРС) за будь-якою допомогою! У центрах також є інші організації, такі як УВКБ ООН, МОМ та різні організації громадянського суспільства, з якими ви можете поговорити, якщо у вас виникне така потреба.
У разі, якщо у біженця вже є житло, він повинен повідомити адресу свого проживання муніципальному комісару у справах біженців та міграції в місцевому муніципалітеті, в якому ви проживаєте. Він / вона надасть всю іншу необхідну інформацію.
Інформацію для шукачів притулку в Республіці Сербія можна знайти в брошурі, підготовленій УВКБ ООН та белградським центром з прав людини за цим посиланням http://azil.rs/.
Де ще отримати більше інформації та підтримки?
Комісаріат з питань біженців та міграцій Республіки Сербія відкрив офіційну гарячу лінію та електронну адресу для отримання інформації для біженців:
Телефон: + 381 64 828 3171
Електронна пошта: kirsteam.ukraine@kirs.gov.rs
Крім того, з будь-яких питань ви можете зв’язатися безпосередньо з Агентством ООН у справах біженців (УВКБ ООН) електронною поштою на srbbe@unhcr.org.
УВКБ ООН та її партнерські неурядові та інші організації надають біженцям та шукачам притулку в Сербії наступні послуги:
- Юридичні консультації та допомога в процедурі притулкуа
- Консультування з питань доступу до прав та послуг для людей з особливими потребами
- Психологічне та психіатричне консультування
- Освітня діяльність та консультування з питань інтеграції
- Направлення розлучених дітей до служб догляду за дітьмии
Крім того, і після розгляду запитів про допомогу УВКБ ООН та його партнерські організації можуть також надавати наступні послуги:
- Переклад під час медичних та юридичних процедур
- Надання уроків сербської мови та професійної підготовки
- Допомога в пошуку роботи та / або житла
Інформацію про ці послуги, що надаються партнерськими організаціями УВКБ ООН, можна знайти на веб-сайті https://help.unhcr.org/serbia/where-to-seek-help/.
Місто Белград створило веб-сайт „Відкритий Белград“, додаток для смартфонів та інформаційний центр (у Молодіжному домі Белграда, Македонска 22) з метою надання відповідної інформації про освіту, охорону здоров’я, безкоштовну юридичну допомогу, відкриття банківського рахунку, працевлаштування, видкриття бізнесу та життя в Белграді. Веб-сайт доступний на https://openbelgrade.rs/.

Ця публікація видана в рамках проекту “Невідкладна підтримка надання послуг у зв’язку з ВІЛ та зменшення шкоди серед ключових груп населення в Україні та біженців в окремих країнах сусідства”, що реалізується Агентством ООН з наркотиків та злочинності (УВКБ).
Це не публікація УВКБ. УВКБ не відповідає за його вміст і не обов’язково підтримує його. Усі висловлені погляди не обов’язково відображають погляди УВКБ ООН, Організації Об’єднаних Націй або її держав-членів.